Siksa, Kasety I Złe Litery

26 listopada nakładem toruńskiego labelu Złe Litery ukazała się kaseta „Berek!” perfo-punkowego duetu Siksa.
„Berek!” to dokumentacja dźwięków performansu duetu SIKSA, który odbył się 18 lipca 2015 roku w Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu. Materiał został już opublikowany w sierpniu tego roku w formie video zrealizowanego przez Michała Kowalskiego. Tym razem „Berek!” dzięki oficynie Złe Litery ukazuje się na kasecie magnetofonowej, zwracając uwagę na audialno-tekstową część twórczości duetu.

W tej formie SIKSA prezentuje pewien okres swej twórczości, który staje się powoli przeszłością i symbolicznie żegna się z częścią wykonywanego materiału. Znajdująca się w różowej, bawełnianej kopercie, różowo-matowa kaseta zapakowana jest w szary kartonik pomalowany m.in. lakierem do paznokci a ukazała się w limitowanym nakładzie trzydziestu sztuk. „Berek!” do dostania jest u wydawcy oraz podczas performansów SIKSY.

Powstały w połowie 2014 roku duet SIKSA jest ironicznym performansem muzycznym, dekonstruującym wyobrażenia widza na temat pojęcia „koncertu”. Jest krytycznym połączeniem spotkania z literaturą współczesną i poruszającym się w estetyce punk manifestem społeczno-politycznym. Półgodzinny występ o strukturze imprezy muzycznej rozbija oczekiwania widzów ograniczonym instrumentarium i ekspresyjnymi tekstami, elementami monodramu i kontrowersyjną narracją. Teksty Aleksandry Dudczak poruszają kwestie feministyczne, polityczne jak i naszpikowane są mową potoczną oraz przemieloną popkulturą. Każdy występ perfo-punkowej SIKSY jest niepowtarzalny, występuje zarówno na imprezach literackich, w galeriach sztuki jak i na skłotach czy w towarzystwie grup punk rockowych.